Czym jest łąka kwietna?

Łąka kwietna to obszar zielony, na którym rośnie wiele gatunków kwiatów. Może być naturalna (dzika łąka) lub stworzona przez człowieka. Łąki kwietne mogą mieć różne rozmiary – od niewielkich skrawków ziemi po duże obszary, takie jak parki czy rezerwaty przyrody.

Tworzenie łąk kwietnych nie tylko dodaje koloru i piękna do krajobrazu. To wyjątkowe miejsce jest domem dla owadów zapylających, ptaków i małych ssaków. Daje im przestrzeń do życia, rozmnażania, a także pożywienie i schronienie.  Łąki kwietnie powinny składać się z roślin miododajnych, to właśnie one mają ogromne znaczenie dla owadów zapylających, ponieważ wytwarzają pyłek o dużej zawartości białek lub słodki nektar. 

Ważnymi dla przetrwania źródłami pożywienia mogą być również te rośliny, które nie mają zbyt wiele pyłku i nektaru, za to kwitną wczesną wiosną lub w innym okresie, kiedy brakuje pokarmu. Wiele gatunków kwiatów rosnących na łące kwietnej ma także wartościowe właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Dlaczego łąki kwietne są potrzebne i jakie są korzyści z ich tworzenia?

Łąki kwietne pięknie wyglądają i pachną, są praktyczne i ekologiczne. Przede wszystkim są kluczowe w zachowaniu różnorodności biologicznej, która jest niezbędna w życiu człowieka. Są naturalnym środowiskiem życia owadów zapylających, którym zapewniają pożywne pyłki i nektar. Mieszkańcami tych barwnych kompozycji są także małe zwierzęta, a niektóre z nich również pełnią funkcję zapylaczy: nietoperze, ptaki, jaszczurki, gryzonie i wiewiórki.

Ponadto, rośliny w łąkach kwietnych poprawiają jakość powietrza. Nawilżają je, obniżają temperaturę, pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen i pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń wyłapując pyły tworzące smog. Jeden metr kwadratowy łąki kwietnej potrafi zatrzymać 3 gramy zanieczyszczeń dziennie. Jednakże, skuteczność łąk w zatrzymywaniu zanieczyszczeń zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i gęstość roślinności, poziom zanieczyszczeń w powietrzu oraz warunki atmosferyczne, dlatego może się różnić w zależności od miejsca i czasu.

Korzenie roślin w łąkach kwietnych pomagają w utrzymywaniu struktury gleby. Rośliny łąkowe mają nawet 25 krotnie dłuższe korzenie niż trawniki. Dzięki temu magazynują wodę i lepiej znoszą okres suszy, a także są w stanie zapobiegać erozji gleb po ulewnych deszczach.

Łąki kwietne są samowystarczalne – kosi się je raz lub dwa razy do roku najlepiej w lipcu po kwitnieniu i w listopadzie po przymrozkach, a ich zapotrzebowanie na wodę przez jej magazynowanie jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie.

Podsumowując, tworzenie łąk kwietnych to dobry sposób na ochronę bioróżnorodności, poprawę jakości gleby i powietrza, poprawę estetyki krajobrazu oraz wsparcie dla pszczół, owadów zapylających i innych wielu pożytecznych zwierząt.

Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do tworzenia własnych łąk kwietnych w miarę możliwości, czy to na balkonie, czy w przydomowym ogródku, jak i w miejscach publicznych. Warto sadzić jak najwięcej łąk kwietnych. Im więcej tym lepiej!

Nasza łąka kwietna

Obecnie posiadamy 1,5 hektara łąki kwietnej. Rosną na niej dzikie kwiaty zapewniające pyłek i nektar dla zapylaczy. Są to głównie maki, chabry, wyka, facelia, fiołki, lucerna, esparceta, koniczyna, rumian i mięta.

Od 2021 roku prowadzimy gospodarstwo rolne. Jednak, nie chcemy prowadzić tradycyjnego rolnictwa skupiającego się jedynie na uprawie zbóż. Pragniemy tworzyć rezerwaty bioróżnorodności i ratować dzikich zapylaczy w uprzemysłowionym świecie. W tym celu chcemy przeznaczyć pozostałe 29, 5 hektarów naszego gospodarstwa na stworzenie łąki kwietnej. Każde polubienie, udostępnienie i zaobserwowanie nas na Facebook’u oraz Instagramie przyczyni się do realizacji tego planu. Razem twórzmy przyszłość pełną kwiatów i zapylaczy!